Anahtar Teslim Dekorasyon


Maltepe Mahallesi
General Ali Rıza Gürcan Cad.
Eski Çırpıcı Yolu Sokak
Merter Meridyen İş Merkezi
Kat:2 No:229
Zeytinburnu/İstanbul Tel: +90 (212) 655 86 53Tel: +90 (212) 481 21 48 info@fulltadilat.com.tr

Aşkın Rengi Kırmızının Mekanlardaki Kullanımı

ic mekan aydinlatma
Şubat 13, 2017

Aşkın Rengi Kırmızının Mekanlardaki Kullanımı

Kırmızı ateş rengidir, tutkuyu ve aşkı temsil eder. İnsan vücudunda  kan basıncını, solunumunu, kalp atışını ve nabız sayısını artırabilir, uyarıcı, dikkat çekici etkisi  vardır. Hareketlilik ve enerji verir.

Kırmızı rengi dekorasyonda dikkatli kullanmak gerekir. Kırmızı hareketlilik ve dinanizmi temsil ettiği için fazla ve yoğun kullanımı mekanlarda stres etkisi yaratır ve yorucu sıkıcı iç mekanlar ortaya çıkarabilir. Bu yüzden mekanın bütün duvarlarını kırmızıya boyamak yerine bir duvarda kullanılması daha uygundur. Veya aksesuarlarda kırmızı kullanımıyla mekanlara  hareket ve  enerji vermek daha kolay ve pratiktir bir yoldur.  Örneğin kırmızı bir vazo , biblo, kırmızı çiçekler ve mumlar, yere serilecek kırmızı bir halı veya koltuk üzerine koyulan  kırmızı kırlentler  gibi…

Az ışık alan mekanlarda kırmızı kullanımı sıkıcı boğucu etki yaratırken iyi ışık alan mekanlarda iddialı ve enerjik ortam yaratmayı sağlar.

Kırmızı tutkuyu ve aşkı temsil ettiği için  yatak odalarında tercih edilir.Sevgiler günüyle kırmızının bütünleşmesi de bu tutku, heyecan ve aşkı çağrıştırmasından dolayıdır.

Kırmızı mutluluğu temsil eder ve kişinin iştahını açar. Dünyadaki ünlü gıda firmalarının hepsinin logosunun kırmızı olduğunu görebilirsiniz..(Coca Cola, MCdonalds, KFC ..vs.) yemek odalarında da kullanımı bu sebeptendir.

Hareket canlılık enerji verdiği için çocuk odalarında da kullanılması uygundur.

Dikkat çekicidir. Bu sebeple uyarı levhalarında, yol işaretlerinde,yangın tesisatlarında kırmızı renk kullanılır.