Anahtar Teslim Dekorasyon


Maltepe Mahallesi
General Ali Rıza Gürcan Cad.
Eski Çırpıcı Yolu Sokak
Merter Meridyen İş Merkezi
Kat:2 No:229
Zeytinburnu/İstanbul T: (212) 456-7890 info@fulltadilat.com.tr

Çatı Altı Isı Yalıtımı

cati alti isi yaliitimi
Şubat 10, 2017

Çatı Altı Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Bir önceki "Bahçe Tasarımı İçin Full Tadilat ‘tan Yaratıcı Fikirler" adlı makalemizde de belirttiğimiz gibi bir bina yapısal olarak düşünülünce ısının en çok kaybedildiği yer binanın çatısıdır.

Çatı yalıtımının ihmali halinde bu eksiklikten kaynaklı ısı kayıpları yüzde yirmi beş seviyesindedir. Bu da gösteriyor ki, binaların çatılarına yalıtım uygulanmadığı takdirde ısınmak için ödenen ücrette de yüzde yirmi beşlik bir artış kaçınılmazdır. Binanın çatı boşluğunun ısıtılmaya gerek duyulmadan çeşitli ısı yalıtım malzemeleriyle kanlanmasına çatı altı ısı yalıtımı denir.

Çatı Altı Isı Yalıtımının Faydaları

Özellikle kış mevsimini kapsayan aylarda fazla ısı kaybını önlemenin yolu bina çatı yalıtımıdır. Buna nazaran yaz ayları düşünülecek olursa soğutmaya ödenecek tutarın düşürülmesi, ortamda ısı dengesi sağlanması için yine uygulanacak yöntem bina çatısı ısı yalıtımı uygulamasıdır. Bu yalıtım uygulaması ısı yalıtımdan ziyade ses yalıtımına da katkı sağlamaktadır. Böylece ortamda hem çatı ısı yalıtımı sağlanmış olur hem de ses kirliliğinin bir nebze daha önüne geçilir. Artık köhnemiş durumda olan bina çatıları için fazla masrafa girmeden uygulanabilir çözümler ile çatı ısı yalıtımı yaptırılabilir. Ayrıca bu uygulamada kullanılan ısı yalıtım malzemeleri tercih edilen materyallerin niteliğinden ötürü yangın tehlike oranını düşüreceği gibi, öte yandan da haşere gibi böceklerin oluşumunu da önler.

Isı Yalıtımı Malzemeleri

Çatı ısı yalıtımı işleminde kullanımı gerekli olan ısı yalıtım malzemeleri, binaların çatı modellerine uygun olarak değişkenlik gösterir. Çatı Isı yalıtım malzemeleri sınıflandırılırken; kullanım maksatları, ısı iletkenlikleri, yanıcılık özellikleri, ultraviole ışın dayanıklılıkları gibi özelliklerinden yararlanılır. Isı yalıtım malzemeleri yapıları itibarıyle lifli, taneli, reflektif yanı iletken yapıda ve de birkaç ısı yalıtım malzemesi karıştırılmasıyle üretimi sağlanan ısı yalıtım malzemeleri çeşitlerine ayrılmıştır. Bazı ısı yalıtım malzemeleri bilmeniz gerekir ki bunlar; camyünü, taşyünü, genleştirilmiş polistren, fenol, polliretandır.

Isı Yalıtımı Uygulama Şekli

Çatı araları kullanılmayan yapılarda ısı yalıtımı döşemelerin üzerlerine uygulanır. Öte yandan Çatı araları kullanımı tercih edilmiş olan binalarda ise ısı yalıtımı çatı merteklerinin arasına uygulanır. Betonarme kırma bina yapılarındaysa beton yüzeyinin üzerine izolasyon uygulanır. Polüretan köpük çatı altlarına ve de zeminlerine mobil izolasyon aracıyle uygulanmaktadır. İzolasyon aracı özel bir basınç makinesi ve yüksek basınç ile hortum sayesinde püskürterek yüzeye, çatıya, çatı arasına hortum tabancası ile püskürterek uygulanır. Poliüretan adında ki madde öyle hızlı tepkimeye geçer ki püskürtülen yüzey ne olursa olsun kolayca uygulanır ve püskürtülen miktarın 40 katı hacmine erişebilir.