Anahtar Teslim Dekorasyon


Maltepe Mahallesi
General Ali Rıza Gürcan Cad.
Eski Çırpıcı Yolu Sokak
Merter Meridyen İş Merkezi
Kat:2 No:229
Zeytinburnu/İstanbul Tel: +90 (212) 655 86 53Tel: +90 (212) 481 21 48 info@fulltadilat.com.tr

Doğanın Cazibesine Kapılın

dekorasyonda aydinlatmanin onemi
Şubat 28, 2017

Doğanın Cazibesine Kapılın

Singapur ‘da Sensota Adası ‘nda Guz Architects tarafından inşa edilen çatı ve terasları yeşilliklerle kaplı olan Meera House, adeta insan eliyle oluşturulmuş bir cennet.

Doğadan ilham alınarak içinde huzurla yaşanabilecek evler inşa etme felsefesi doğrultusunda hayata geçirilen Meraa House ‘un üzerinde yer aldığı arazi çok büyük değil. Sensota adasında fazla arazi de mevcut değil. Bu nedenle arazinin verimli kullanılabilmesi adına evler villa düzleminde bile olsa birbirine yakın konumlandırılmak zorunda. Bu durum ise birbirine yakın konumlanan evlerin sahiplerinin birbiriyle yakın ilişkiler kurmasına neden oluyor. Bu nedenle evin mahremiyetini sağlamak adına inşa edilen duvar yarı şeffaf ve dekoratif iç mekan kurgusuna dahil bir eleman olarak düşünülmüş.

Kat Bahçeleriyle Nefes Aldırıyor

Meera House teras ve kat bahçeleri kullanımı konusunda başarıyla oluşturulmuş bir örnek. Güneş ışığı, binanın ortasına konumlandırılan merdiven sayesinde yapının tamamına ulaşıyor. Bu merdiven boşluğu sayesinde aynı zamanda bölgedeki rüzgarın buradan girip bütün evi dolaşması da sağlanarak doğal bir havalandırma elde edilmiş.

Evin ön ve arka cephesinde yer alan teras bahçeleri ev sahiplerinin istedikleri her an yeşil ile iç içe olmasına olanak sağlıyor. Projenin tasarımı özgürlük kavramı etrafında şekillenmiş. Bu amaç doğrultusunda her kaç kendi içinde bağımsız olarak kurgulanmış ve evin içindeki tüm boşluklar yeşille kaplanarak huzurlu bir ortam yaratılmış.

Doğu Sentez

Üst katta bulunan ve evin tamamını örten teras çatı ise insana doğanın içindeymiş hissi veriyor. 2010 yılında tamamlanan, 654 metrekare kullanım alanına sahip ve dört kattan oluşan bu evde, bahçeler ve yeşil alanlar evin bir parçası gibi. Bunun yanında yeşil alanlar her katta günlük yaşamın bir parçası olarak düşünülmüş ve tüm ev fonksiyonel olarak tasarlanmış. Özetle mimari strüktürün ve kullanılan malzemelerin teknolojiyle kusursuz bir biçimde sentezlenmesi sonucunda ortaya doğanın içine adeta saklanmış, bulunduğu coğrafyaya saygılı bir yapı olan Meera House çıkmış.

Meera House ‘nin bodrum katında bulunan ve bir eğlence odası olarak  tasarlanmış olan bölümü akrilik pencereden imal edilmiş. Bu hem odaya görsellik sağlamak hem de havuzu görebilmek adına panoramik şekilde tasarlanmış.

Tasarımı, peyzajı ve iç dekorasyonuyla sade şıklığın en güzel örneklerinden birini oluşturan Meera House, farklı duruşuyla mimarlık dünyasında haklı yerini alıyor.