Anahtar Teslim Dekorasyon


Maltepe Mahallesi
General Ali Rıza Gürcan Cad.
Eski Çırpıcı Yolu Sokak
Merter Meridyen İş Merkezi
Kat:2 No:229
Zeytinburnu/İstanbul Tel: +90 (212) 655 86 53Tel: +90 (212) 481 21 48 info@fulltadilat.com.tr

Dünyanın Aşk için Dikilmis En Buyük Anıtı: Taç Mahal

ic mekan aydinlatma
Şubat 14, 2017

Dünyanın Aşk için Dikilmis En Buyük Anıtı: Taç Mahal

Şah Cihan, eşi Mümtaz Mahal ’a gerçekten çok aşıktır. 14. Çocuğuna hamile olan Mümtaz Mahal, 1631 yılında çocuğunu doğuracağı esnada hayata gözlerini yumar. Şah Cihan, aylarca kendine gelemez.

Aylar sonra gören yakın dostlarından John Tradescant kendisini gördüğünde gözlerine inanamaz. Şah Cihan, saçları ve sakallarını üzüntüden ağartmış ve kendini dışarıya kapatmıştır. Bunun üzerine, çok sevdiği Mümtaz Mahal’i hatırlamak, onu tüm Dünya ’nın anması adına bir eser yaptırmak ister. Şah Cihan, tuttuğu yastan sonra Dünya ’nın en iyi mimarlarını getirtmek ister. Mimar Sinan ’ın öğrencileri olan ve zamanında İstanbul ’da yaşayan iki mimar : Mehmet İsa ve Mehmet İsmail Efendi, buraya gelerek planı çizerler. Bu eser Tac Mahal ’dir.

Taşa kazınmış bir aşk şiiri olarak tanımlanan yapının yapımında 20,000 'den fazla işçi çalışmıştır. Tac ’ın inşasında kullanılan taşlar Çin, Tibet, Sri Lanka, Arap coğrafyası ve Afganistan’dan binlerce fille taşınmış. O taşların dizaynından da güneşin her anında farklı renkler sunan günümüz mimarisi oluşmuştur. Birçok turisti ağırlayan yapıt dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul ediliyor.