Anahtar Teslim Dekorasyon


Maltepe Mahallesi
General Ali Rıza Gürcan Cad.
Eski Çırpıcı Yolu Sokak
Merter Meridyen İş Merkezi
Kat:2 No:229
Zeytinburnu/İstanbul Tel: +90 (212) 655 86 53Tel: +90 (212) 481 21 48 info@fulltadilat.com.tr

Ofis Tadilatı Nasıl Olmalı?

bahcelerde koltuk kullanimi hakkinda birkac detay
Şubat 16, 2017

Ofis Tadilatı Nasıl Olmalı?

İşte ofis dekorasyonunda dikkat edilecek detaylar;

Yeni bir ofise taşınacaksınız ya da mevcut ofisinizde yenilikler yapmak istiyorsanız, ofis ortamı oluştururken mutlaka profesyonel bir ekip ile çalışmalısınız.

İş hayatında müşterilerin ilgisini çekmek ve onlarla olumlu bir iletişim kurabilmek çok önemlidir. Bunun için mevcut ofisinizde tadilat yaparak güzel bir ortam yaratabilirsiniz. Genellikle hizmet sektöründe müşterilerle olan iletişimi olumlu ve olumsuz yönde etkileyebilecek pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlardan birisi de müşterilerle iş yeri sahibinin görüştüğü ortamdır. Ofis tadilatına başlamadan önce hizmet verdiğiniz sektöre uygun ofis modellerini inceleyebilirsiniz.

Ticari işletmeler için önemi her geçen yıl biraz daha artan görsellik, ofis ortamında doğru tasarımın kullanılması halinde firmanın ticari başarısını doğrudan etkilemektedir. İş yerlerinin nasıl göründüğü müşterilerin firmaya dair izlenimlerini belirlediğinden, ofisinin tasarımı için mimarlık firması ile anlaşan işletme sahiplerinin sayısı da artıyor.

Firmanın en önemli reklam silahı olan ofis dekorasyonu gerek marka değerinin belirlenmesinde gerekse satışa sunulan ürün ve hizmetlere dair düşüncelerin şekillenmesinde son derece etkili.

Günlük yaşamda pek çok insan görselliğin gerek insan ilişkilerinde gerekse satın almaya dair karar alma sürecinde fazla etkili olmadığını söylese de, gerçek bahsedilenlerin tam aksidir. Bilinçaltına doğrudan etki eden çevresel unsurlar, çoğu insanın bilinçli bir biçimde farkında dahi olmadan satın almaya dair kararlarında etkili olmaktadır. Bu sebeple ticari işletmelerin müşterilerini şık, rahat ve ferah bir ortamda ağırlaması gerekmektedir.

Her gün en az 8 saatimizi geçirdiğimiz ofislerin, insanların ruh hali, motivasyonu ve verimliliği üzerinde de büyük etkisi var. Ofislerde ne kadar çok vakit geçirdiğimizi düşünecek olursak, bilinçli tasarlanmış, çalışanların rahatını düşünen bir dekorasyonun verimliliği olumlu yönde etkileyeceğini tahmin etmek zor olmaz.

Özellikle tüm gününü masa başında geçiren elemanlarınızın rahat etmesi çok önemlidir. İş yerinizde çalışanlara sağladığınız ortamın huzurlu olması kadar, sağladığınız teknik imkanların, iyi tasarlanmış, görsel olarak ruha huzur veren ve kullanım rahatlığı sağlayan dekorasyonun da önemi büyüktür.

Özellikle koltuğundan, masasından ya da kullandığı bilgisayar ve donanımdan memnun olmayan çalışanın verimli olmasını beklememek gerekir. Unutmayın; yeterli şartlar altında çalışmayan birisinin, istenilen verimi sağlaması da olanaksızdır.

Tasarım ve çevresel etmenler motivasyonumuzu büyük ölçüde etkilemektedir. Ofis dekorasyonu ile birlikte renklerde ruh halimizi ve zihinsel hızımızı da bir hayli etkilemekte. İş yerinde verimlilik artışı sağlamak için ofis tasarımının doğru yapılması gerekiyor. Unutmayın; iyi bir ofis, iyi bir psikolojiyi ve beraberinde iyi kararları da beraberinde getirir. Bu doğrultuda ofisinizin doğru şekilde dizayn edilmesi ve içinizi açacak öğelere sahip olması gerekmektedir. Tüm objeler birbiriyle uyumlu olmalı ve gözü yoracak fazlalıklar ayak altında olmamalıdır.

Ofis tadilatında olmazsa olmaz zemin kaplamadır. Ofisinizin tarzına uygun şekilde zemin kaplaması tercih ederseniz, ofisinizin dekorunda bütünlük sağlamış olursunuz. Günümüzün en moda seçeneklerinden bir tanesi laminant parke modelleridir. Bu parke modelleri arasından, ofis mobilyanıza uygun olan renk seçeneğini seçerek, doğru uyumu yakalayabilirsiniz.

Ofis tadilatı tamamlandıktan sonra en önemli unsur ise ofis dekorasyonunda kullanılacak bitkilerdir. Ofis tasarımında bitkiler özellikle kapalı ortamlarda oksijen kalitesini yükseltmek ve estetik bir güzellik sağlamak açısından gereklidir. Bitkiler ofis dekorasyonu için çok yönlü dekorasyon araçlarından olup dekoru arttırmak için konseptinize uygun olarak hemen hemen her tarz çiçek kullanabilirsiniz. Masanızda kaktüs vb. daha küçük bitkileri de tercih edebilirsiniz. Toplantı odalarında veya koridorlarda büyük bitkiler de kullanılabilir. Ofisinizde yatıştırıcı bir görünüm, sıcak bir atmosfer ve ofis alanınıza ferahlatıcı bir ambiyans oluşturmak istiyorsanız ofisinizde bitki bulundurmayı ihmal etmeyin.

Ofisler “Aydınlık” olmalıdır!

Kaliteli ve iyi kombinlenmiş bir ofis aydınlatması fonksiyonelliğinin yanı sıra, firmanızın görsel olarak temsili demektir. Ofis aydınlatması, ofisinize gelen müşteriler ve ziyaretçilerinizin ruh hallerini doğrudan etkileyen bir husustur. Özellikle son dönemlerde çıkan yeni ampul teknolojileri ile hem kullanışlı, hem de tasarruflu aydınlatma seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Ofis ortamları loş değil aydınlık olmak zorundadır.

Aydınlatma tasarımının temel görevi size kendinizi iyi hissettirmektir. Yapılan bilimsel araştırmalar ile daha iyi planlanmış aydınlatma tasarımının eğitim kurumlarında öğrenme süreçlerine, ofislerde verimliliğe, hastanelerde iyileşme sürelerine pozitif etkileri olduğu ispatlanmıştır.

Ofis mobilyası nasıl olmalıdır?

Ofis tadilatına karar verildikten sonra ofis mobilyası seçimi yapılmalıdır. Ofisinizin tarzı, yaptığınız iş ve kişisel tarzınız, ofisinizin dekorasyonunu doğrudan etkileyen faktörlerdir. Mekanınızın genişliğine göre mobilya seçiminde bulunmak, kullanışlı bir ofisin altın kuralları arasında yer almaktadır. Konforlu bir ofis mobilyası sayesinde yoğun iş stresini hafifletebilirsiniz. Sağlam ve kullanışlı seçilen mobilyalar, çalışanların üretkenliğini arttırmaktadır.

Ofis mobilyası seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Ofis mobilyası almadan önce çok iyi araştırma yapmalısınız, ofis mobilyaları daha sağlam mobilyalardan üretilmelidir.

İlk başta mobilyalarınızı mekanın genişliğine uygun büyüklükte tercih etmeniz önemlidir.

Dekorasyonda ofis mobilyaları seçerken günümüzün modern şartlarına uygunluk kadar ofis ortamının çalışma koşullarına elverişli olması da dikkat etmek gerekmektedir.

Ofis dekorasyonunda masa, sandalye ve misafirlerinizi ağırlamak için şık bir koltuk takımı ile sehpa seçimi yapmanız yeterli olacaktır.  

Ofis ortamı için seçeceğiniz mobilyalarda öncelikle mobilyaları kullanacağınız ortamla renk uyumu yaratmanız gerekir.

Ofis mobilyaları seçerken açık renklerden kaçınmanızı öneririz. Açık renk mobilyaların çabuk kirlenme özelliğini aklınızda bulundurmalısınız.

Ofise resmi bir hava katmak istiyorsanız ofisler için hazırlanmış özel deri mobilyaları tercih edebilirsiniz.

Sık sık mobilya değişimi yapmayı düşünmüyorsanız ofis mobilyalarınızı dayanıklı ve kaliteli modeller arasından seçerek uzun yıllar planlamayı da düşünmelisiniz.

Ofis ortamlarında gün aşırı temizlik yapma fırsatı olmayabilir. Bu aşamada temizlik açısından kolay modellere yönelmenizde de fayda var. Sürekli kirlenen ve aşırı leke toplayan mobilyalar sizin için uygun olmayacaktır.

Hem çalışanlarınızın, hem de iş ortamınızın verimliliğini artırmak istiyorsanız şık modeller arasından tercihler yapabilirsiniz.

Ofis dekorasyonu için bilhassa kahverengi, siyah ve beyaz tonları en çok tercih edilen renklerdir. Ancak siz ofisinizde daha rahat, renkli ve şık bir görünüm oluşturmak istiyorsanız renkli sandalyelerle bu amacınıza ulaşabilirsiniz.

Farklı renk seçeneklerine sahip rahat ve kullanışlı sandalye modelleri ile ofisinizi renkli ve canlı bir çalışma ortamı haline dönüştürebilirsiniz.

Tadilat yapılacak ofisleriniz için öneriler yazımızı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.