Anahtar Teslim Dekorasyon


Maltepe Mahallesi
General Ali Rıza Gürcan Cad.
Eski Çırpıcı Yolu Sokak
Merter Meridyen İş Merkezi
Kat:2 No:229
Zeytinburnu/İstanbul Tel: +90 (212) 655 86 53Tel: +90 (212) 481 21 48 info@fulltadilat.com.tr

Son Yılların Gözdesi Shingle Çatı Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

tavan arasi izolasyonunun onemi
Şubat 11, 2017

Son Yılların Gözdesi Shingle Çatı Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Shingle çatı günümüzde kullanımı çokça tercih edilen çatı tasarımlarındandır. Bu nedenle Full Tadilat olarak sizlere gün be gün kullanımı artan Shingle Çatı hakkında bilgi ve hizmet vermekteyiz. Teras çatı modellerine de dahil olan shingle çatı nedir ve nasıl uygulanır şimdi bunları izaha geçelim.

Shingle Çatı Nedir?

Türkçe manası olarak Şıngıl Çatı olan bu terim aslında çatı kaplamada kullanımı tercih edilen bir su izolasyon malzemesine verilmiş isimdir. Aynı zamanda shingle yani Türkçe manasıyle şıngıl günümüzde kullanımı çokça rabet gören bir çatı kaplama malzemesidir. Nedenleri arasında esnek oluşuyle çatı kaplama sırasında kullanım kolaylıklığı sağlayan bir çatı uygulama malzemesidir.

Shingle Çatı Nasıl Uygulanır ?

Öncelikle çatı uygulaması amacıyle çatı yapı malzemeleri hazırlanır ve bu çatı yapı malzemeleri çatı yüzeyine alt yapı hazırlığı için OSB levha ile kaplanır. Ardından levhalar üzeri su yalıtımı uygulamak için membran, şalomuyle eritilerek kaplamaya başlanır. Uygulanan bu kaplama işleminin üzerineyse shingle çatı örtüsü yapılır. Bu işlem sırasında shingle çatı çivisi kullanılır.

Devamen shingle kaplanacak çatı için ilk olarak metal ve ahşap maddeden oluşan dayanıklı bir iskelet uydurulur. Yapılan bu iskelet bir insan yükünü kaldırabilecek güçte olmalıdır. 4x4, 5x5 ya da 10x10 ebatlarında kalaslardan meydana getirebilir.

OSB yüzeyine veya şıngıl altı örtüsü yüzeyine uç taraf itibariyle shingle uygulamaya start verilir. Bu kısımda uçlar az daha dışarıda ve de boşluğa bakacak şekilde dizilebilir.

Shingle çatı malzemelerinin her biri bir öncekinin üstüne konacak hizada oturtulmalıdır. Şıngıl, şıngıl çatı malzemesiyle çakılır veyahut ek kısmından pürmüz ile ısıtılıp da döşenir.

Şıngıl (shingle) yapraklarının iç yüzeylerinin sabit oturtulması içinse bitüm mastik denilen yapı malzemesi tercih edilerek şıngıl çatı yapımı tamamlanır.

Shingle çatı görünümü, teras çatı şekillerinde bu uygulama aşamalarından yararlanılarak sağlanabilir.

Siz de günümüz gözdesi shingle çatı yaptırma isteği içerisndeyseniz Full Tadilat ‘la tanışma vaktiniz geldi demektir.